Newsletter č. 20

Publikováno: 2. 2. 2025

Milí rodiče, děti, kolegové a přátelé naší školy,

ve čtvrtek jsme dětem rozdali pololetní vysvědčení a v pátek je čekalo krátké volno v podobě pololetních prázdnin. Škola se ale v pátek nezavřela, protože se připravovala na další projektový den, který proběhne už zítra v pondělí 3. února. Tentokrát nemáme jeden celoškolní projekt, ale zvolili jsme různá témata podle věku dětí.

Deváťáci na IT gymnáziu v Satalicích

Naši nejmenší prvňáčci, druháčci a třeťáčci se ponoří do masopustních tradic. Budou si vyprávět o Masopustu, vyrobí si masky, které se v masopustním průvodu objevují a sejdou se na společné veselici v prostorách tělocvičny. Čtvrťáci a páťáci se budou pohybovat v kyberprostoru a prostřednictvím interaktivní hry se společně naučí bezpečnostní zásady a pravidla nezbytná pro používání internetu. Celý druhý stupeň má nanejvýš aktuální ekologické téma Světová biodiverzita. Šesťáci až deváťáci se budou podílet na záchraně biodiverzity na různých stanovištích, na jednom z nich budou řešit i podporu kbelské biodiverzity. Děti si tak zábavným a interaktivním způsobem prohloubí znalosti z přírodních věd a otestují si své digitální kompetence.  Už se na to zítra těšíme.

Projektový den si tentokrát užijí i deváťáci. Obvykle se místo bádání na stanovištích soustředí při přijímačkách nanečisto, ale ne zítra. Minulé úterý jsme se totiž zapojili do celostátního projektu a žáci devátých tříd si tak vyzkoušeli přijímačky nanečisto pod taktovkou Cermatu. Abychom jim co nejvěrněji přiblížili atmosféru ostrých zkoušek, využili jsme nabídku IT gymnázia v Satalicích a deváťáci si zkoušky napsali v cizím prostředí a pod vedením středoškolských učitelů. Moc za tuto příležitost děkujeme. Přestože si naši žáci zkoušeli přijímačky již potřetí, shodovali se, že tentokrát to bylo nejtěžší. Možná v tom hrála roli tréma z neznámého prostředí a lidí, ale také jsme zaznamenali odbornou diskuzi, že úlohy byly do těchto testů zvoleny s vysokou obtížností. Zvláště ty z matematiky. Naši učitelé českého jazyka a matematiky Martin Korenčík, Petra Šmoková, Kateřina Hejdrychová a Kateřina Hubálková testové úlohy s dětmi následně probírají a výsledky sestavují do anonymního žebříčku, který mají žáci a rodiče od pátku k dispozici. Každý tak vidí, jak uspěl mezi ostatními. Důležité je nepropadat panice, těžko na cvičišti, lehko na bojišti. U nás si žáci vyzkouší přijímačky ještě jednou a věříme, že v dubnu budou skvěle připravení.

Prvního února se otevřel systém DiPSy pro podávání elektronických přihlášek na střední školy. I letos nabízí tým školy v čele s Petrem Šedou podporu při odesílání elektronických přihlášek. Rodiče žáků hlásící se na střední školy se mohou přihlásit na vypsané termíny a využít našeho technického vybavení a pomoci.

Co nejlepší připravenost deváťáků na jejich další studijní cestu je naším důležitým úkolem. Stejnou váhu ale přikládáme i přípravě budoucích prvňáčků. Zástupkyně ředitelky Jarmila Rambousková má na starosti spolupráci s kbelskými mateřskými školami a společně již naplánovaly návštěvy předškoláčků u nás ve škole. Budou mít možnost si prohlédnout celou školu a vyzkoušet si i opravdovou vyučovací hodinu. Pro jejich rodiče pak paní učitelky Jana Březinová a Daniela Kolečková chystají setkání, na kterém se dozví, co všechno má budoucí prvňáček zvládat, aby měl úspěšný start ve škole. Všechny pak zveme 13. března na Den otevřených dveří. Přijďte se také podívat, co je u nás ve škole nového, vyzkoušet si výuku s našimi učiteli a zeptat se nás na vše, co vás zajímá.

Přeji krásné zimní dny, deváťákům pak šťastnou ruku při výběru střední školy a jejich rodičům pevné nervy.

Za celé vedení školy

Eva Kulichová