15. 3. 2020 | Vláda České republiky vyhlásila omezení pohybu. Volný pohyb osob se od pondělí výrazně omezuje.

Publikováno: 15. 3. 2020

Vláda zakázala s účinností od půlnoci z neděle na pondělí do 24. března 6:00 kvůli šíření nového typu koronaviru volný pohyb lidí po celé České republice. Tento zákaz se nevztahuje na cesty do zaměstnání, nezbytné cesty za rodinou, pro základní životní potřeby nebo do zdravotnických zařízení. Na tiskové konferenci po jednání vlády to řekl premiér Andrej Babiš (ANO). V zemi je 293 potvrzených případů nákazy novým koronavirem. Od půlnoci také podle dřívějších opatření nebudou Češi smět překročit hranice a cizinci zase nebudou smět do tuzemska.

VEŘEJNÝ ŽIVOT

Od pondělí se na výjimky zakazuje volný pohyb osob na území celé České republiky. Česko je tak po Itálii, Španělsku a Rakousku čtvrtou evropskou zemí, která přistoupila na omezení pohybu obyvatel. Zákaz volného pohybu Babiš navrhoval i proto, že někteří lidé nedodržují nyní stanovená omezení proti dalšímu šíření koronaviru.

Vláda uložila orgánům veřejné moci a správním orgánům, aby na pracovištích do týdne zavedly omezené úřední hodiny na pondělí a středu maximálně tři hodiny. Také byly odloženy senátní volby. Dotkne se to doplňovacích senátních voleb na Teplicku původně naplánovaných na 27. a 28. března.

Vláda nařídila hejtmanům určit školy, kde bude vykonávána péče o děti zaměstnanců bezpečnostních sborů, obecní policie či zdravotníků. Už v minulých dnech totiž byla zrušena výuka na základních, středních a vysokých školách.

Kabinet zakázal prodej ubytovacích služeb, provoz autoškol, taxislužby s výjimkou těch rozvážejících potraviny a prodej elektroniky. Naopak se uzavření obchodů a zákaz služeb nevztahuje na autoservisy, zahrádkářství, prodej jízdenek, květinářství nebo prodej zdravotních prostředků.

Ve městech pak přestávají fungovat parkovací zóny určené jen pro místní obyvatele a podnikatele. Vláda je kvůli hrozbě koronaviru zrušila.

Kvůli koronaviru vláda vyhlásila už ve čtvrtek nouzový stav, zrušeny byly mimo jiné kulturní i sportovní akce, od soboty jsou zavřené obchody a restaurace. Některé podniky nabízejí možnost rozvážení jídla. Obchodů s potravinami, lékáren, drogerií, benzinových pump a dalších výjimek se uzavření netýká.

15. 3. 2020 VÝVOJ V ČASE

• 23:30 Uzavření obchodů a zákaz služeb se nevztahuje na autoservisy, zahrádkářství, prodej jízdenek, květinářství nebo prodej zdravotních prostředků.
  • 23:29 Nárůst nakažených lidí za neděli je 33%, tvrdí minist zdravotnictví.
  • 23:28 Vláda zakázala prodej ubytovacích služeb, provoz autoškol, taxislužby s výjimkou těch rozvážejících potraviny a prodej elektroniky.
  • 23:23 Vláda odsouhlasila opatření ministerstva financí, která se týkají posunutí termínu pro daňová přiznání k dani z příjmu. Resort zároveň nebude udělovat některé pokuty.
  • 23:23 Vláda nařídila hejtmanům určit školy, kde bude vykonávána péče o děti zaměstnanců bezpečnostních sborů, obecní policie či zdravotníků.
  • 23:22 "Finanční správa spustila informační linku finančních úřadů a linku elektronické evidence tržeb. Budeme je využívat k tomu, aby se občané ČR mohli zeptat na detaily ohledně tohoto stavu," řekla ministryně financí.
  • 23:18 Vláda uložila orgánům veřejné moci a správním orgánům, aby na pracovištích do týdne zavedly omezené úřední hodiny na pondělí a středu max. tři hodiny.
  • 23:15 Vládní kabinet kvůli hrozbě nového typu koronaviru zrušil konání senátních voleb.
  • 23:14 Vláda rozhodla o aktivaci Ústředního krizového štábu kvůli šíření nového typu koronaviru. V jeho čele bude náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula. Svolání štábu už dnes dopoledne avizoval premiér Andrej Babiš (ANO).
  • 23:14 Vláda doporučuje všem zachovávat při kontaktu s ostatními osobami na veřejnosti odstup nejméně dva metry a z hygienických důvodů používat přednostně platební styk. Dopravci, doručovatelé a zásilkové služby by se měly vyvarovat přímého kontaktu se zákazníky.
  • 23:11 Česká vláda doporučuje zaměstnavatelům využívat co nejvyšší možnou měrou práci na dálku, pokud ji mohou zaměstnanci vykonávat v místě bydliště, podporovat dovolené nebo placené volno a pozastavit činnosti nezbytné pro provoz.
  • 23:08 Zákaz volného pohybu se nevztahuje na cesty do zaměstnání, nezbytné cesty za rodinou, pro základní životní potřeby nebo do zdravotnických zařízení.
  • 23:08 Česká vláda zakázala s účinností od půlnoci z dneška na pondělí do 24. března 06:00 kvůli dalšímu šíření nového typu koronaviru volný pohyb lidí po České republice. Na nedělní tiskové konferenci po jednání vlády to řekl premiér Andrej Babiš (ANO).
  • 22:37 V Jihočeském kraji se v neděli potvrdilo nových pět lidí nakažených nemocí COVID-19. Hygienici dnes otestovali 37 vzorků. Za víkend přibylo 9 nakažených.
  • 22:33 Hlavní centrální banky spustily společnou akci na ochranu ekonomiky před koronavirem. Cílem je zajistit, aby byl na trhu dostatek peněz.
  • 22:31 Ke koronaviru začíná fungovat bezplatná informační linka 1212, oznámil ministr zdravotnictví. Ministerstvo žádá, aby linku 155 lidé využívali jen v ohrožení života.

ZDROJ: Česká televize