Informace o státních přijímacích zkouškách

Publikováno: 21. 1. 2020

Tento článek navazuje na publikovaný dokument PŘIJÍMACÍ ŘÍZENÍ NA STŘEDNÍ ŠKOLY VE ŠKOLNÍM ROCE 2019/2020, který jsme pro vás vydali 7. ledna 2020.

KDO ORGANIZUJE STÁTNÍ PŘIJÍMACÍ ZKOUŠKY

Státní přijímací zkoušky na střední školy jsou organizovány Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy skrze jeho agenturu CERMAT. Předpokladem každého uchazeče o studium na střední škole zakončené maturitní zkouškou podstoupit didaktický test z českého jazyka a matematiky. Tato povinnost se týká všech uchazečů o čtyřleté, šestileté i osmileté studijní obory.

MAJÍ PŘIJÍMACÍ ZKOUŠKY STEJNÝ PRŮBĚH NA VŠECH ŠKOLÁCH?

Ačkoliv je didaktický test v rámci Státních přijímacích zkoušek povinný, může se samotný průběh zkoušek na jednotlivých školách lišit.

Ředitelé škol dle svého uvážení mohou dále doplnit kritéria přijímacího řízení, např. o pohovor, účast žáka na soutěžích či další testy.

JAK TO BUDE S TERMÍNY?

Testování proběhne v dubnu 2020 na všech studijních oborech zakončených maturitní zkouškou. Vlastní testování bude realizováno ve dvou řádných termínech. Oba termíny testů budou probíhat ve dvou různých dnech: jeden den pro uchazeče o přijetí na šestiletá a osmiletá gymnázia a jiný den pro uchazeče o čtyřletá studia. První a druhý náhradní termín jsou společné a určené pro všechny obory vzdělávání.

TERMÍNY TESTŮ STÁTNÍCH PŘIJÍMACÍCH ZKOUŠEK 2020

První řádný termín - čtyřleté obory

14. dubna 2020

První řádný termín - šestileté a osmileté obory

16. dubna 2020

Druhý řádný termín - čtyřleté obory

15. dubna 2020

Druhý řádný termín - šestileté a osmileté obory

17. dubna 2020

První náhradní termín

13. května 2020

Druhý náhradní termín

14. května 2020

MINISTERSTVO ŠKOLSTVÍ, MLÁDEŽE A TĚLOVÝCHOVY ZVEŘEJNILO ČASOVÝ ROZVRH KONÁNÍ PÍSEMNÝCH TESTŮ JEDNOTNÉ PŘIJÍMACÍ ZKOUŠKY

Sdělení MŠMT, kterým se určuje časový rozvrh konání písemných testů (zkušební schéma) jednotné přijímací zkoušky v rámci 1. kola přijímacího řízení do 1. ročníku oborů vzdělání s maturitní zkouškou ve školním roce 2019/2020. Sdělení MŠMT, Právní úpravu přijímacího řízení a ostatní dokumenty jsme pro vás připravili k přečtení i ke stažení v závěru tohoto článku.

ONLINE UKÁZKOVÉ TESTOVÁNÍ ZDARMA?

CERMAT na stránkách Scio nabízí možnost online ukázkového testování pro 5., 7., a 9. třídy:

• online testy z českého jazyka a matematiky jsou přístupné ZDARMA
  • vyplnění testu zabere maximálně 30 minut
  • výsledek testu zašle obratem na vámi uvedenou e-mailovou adresu
  • díky výsledkům zjistíte, na čem je potřeba zapracovat a na co se zaměřit v přípravě

Vstup do online testu ZDARMA

Videokurz

Ukázka testu pro 5. ročník

Ukázka testu pro 5. ročník II.

Ukázka testu pro 7. ročník

PŘIJÍMÁNÍ NA STŘEDNÍ ŠKOLY A KONZERVATOŘE

Právní úprava přijímacího řízení, tiskopisy přihlášek ke střednímu vzdělávání a další informace jsou uvedeny zde a dále na stránkách Centra pro zjišťování výsledků vzdělávání.

INFORMACE K PŘIJÍMACÍMU ŘÍZENÍ VE ŠKOLNÍM ROCE 2019/2020 (PRO PŘIJETÍ PRO ŠKOLNÍ ROK 2020/2021)

CELKOVÁ INFORMACE K PŘIJÍMACÍMU ŘÍZENÍ KE STŘEDNÍMU VZDĚLÁVÁNÍ KONANÉMU VE ŠKOLNÍM ROCE 2019/2020

Celková informace pro příjímací řízení

INFORMACE K PŘIJÍMACÍMU ŘÍZENÍ UCHAZEČŮ SE SPECIÁLNÍMI VZDĚLÁVACÍMI POTŘEBAMI:

Informace_přijímací řízení uchazečů se SVP.pdf

INFORMACE K PŘIJÍMACÍ ZKOUŠCE Z ČJL PRO OSOBY POBÝVAJÍCÍ DLOUHODOBĚ V ZAHRANIČÍ:

Informace_přijímací řízení osob podle § 20 odst 4 ŠZ_2018-19.pdf

INFORMACE K PŘIJÍMACÍ ZKOUŠCE DO OBORU VZDĚLÁNÍ GYMNÁZIUM SE SPORTOVNÍ PŘÍPRAVOU:

Informace k přijímacímu řízení do gymnázia se sportovní přípravou v prvním kole přijímacího řízení

Přijímací řízení ke střednímu vzdělávání – legislativa a další předpisy:

Tiskopisy přihlášek ke střednímu vzdělávání a vzdělávání v konzervatoři - školní rok 2019/2020 pro přijímací řízení v roce 2020

Vyhláška o přijímacím řízení ke střednímu vzdělávání