Olympiáda dětí a mládeže proběhla v atmosféře plné vrcholových výkonů a pozitivního naladění

Publikováno: 3. 6. 2023

Týdenní Kbelská Olympiáda dětí a mládeže se uskutečnila ve dnech 29. května až 2. června. Svým rozsahem se jednalo o  velkolepou a náročnou akci, neboť do ní byli zapojeni všichni žáci najednou. Ti soutěžili nejen ve sportovních, ale i v uměleckých disciplínách.

Olympiáda dětí a mládeže proběhla v atmosféře plné vrcholových výkonů a pozitivního naladění

Vše začalo v pondělí 29. května zahajovacím ceremoniálem, při kterém se na hřišti SPARTAK Kbely sešla celá škola. Z podia pozdravili a dodali odvahu všem přítomným žákům a učitelům speciální hosté, kterými byli olympijský závodník v plavání Jan Micka, reprezentační hráčky fotbalu Franny Černá a Lucie Martínková a také kbelská občanka a fotbalová legenda ženského fotbalu Eva Haniaková.

Slib sportovců pronesl za žáky David Holzer z 8.A, slib za rozhodčí, jež představovali žáci devátých tříd, pak pronesla Beáta Švecová z 9.D. Došlo i na zápálení olympijského ohně, tohoto veledůležitého úkolu se zhostil olympionik Honza Micka.

Vzplanutí olympijského ohně olympionikem Honzou Mickou

 

Olympijský plamen plál a tak se ještě v pondělí žáci vybraných tříd pustili do svých prvních olympijských disciplín. Poslední pak proběhly ve čtvrtek 1. června.

Soutěžilo se v těchto disciplínách:

Sportovní: brännball, skok do dálky z místa, skákání přes švihadlo, hod do dálky, sprint na 60 m, parkour (překážková dráha) a Jacíkův test 

Umělecké: recitace, výtvarné dílo a zpěv nebo hra na hudební nástroj

V pátek proběhlo speciální exhibiční utkání v brännballu mezi týmem Bohů (složený z pedagogických pracovníků) a týmem Padlých andělů, za který bojovali vybraní žáci 9. tříd.

Sestava týmů Bohů a Padlých andělů, vyfoceni jsou i náhradníci, rozhodčí a realizační tým.

 

Oba dva týmy makaly seč mohly za mohutné podpory žáků - někteří fandili Bohům, někteří Padlým andělům. Zvítězit mohl však jen jeden - tím štastnějším týmem byli Bozi. Vyhráli nad Padlými anděly v poměru 31:24.

Následoval závěrečný ceremoniál, při kterém byly rozdány ceny a poděkováno všem účastníkům za poctivý přístup a dobře "odmakané" disciplíny. Při děkování se samozřejmě nezapomnělo ani organizátory v roli tělocvikářů a žáků devátých tříd. Ani na závěrečném ceremoniálu nechyběli speciální hosté, kteří opět posílali přítomným zdravice a poděkování za to, že to všechno zvládli. Byli jimi reprezentační hráčka ve fotbalu Eva Bartoňová, reprezentační hráčka ve fotbalu i futsalu Irena Martínková či olympionik-šermíř Jiří Beran. Olympijská vlajka byla za tónů olympijské hymny stažena a oficiálně předána pánům Jaroslavu Češkovi a Radku Studenému z organizace Sport Česká Lípa, která bude následujícím organizátorem Olympiády dětí a mládeže.

A jak to celé vlastně dopadlo? :-)

Jednotlivé třídy soutěžily za nejen za sebe, ale i za týmy Atény, Sparta, Korint a Mykény. Vítězi se v jednotlivých ročnících staly tyto týmy:

1. ročník Korint
2. ročník Mykény
3. ročník Mykény
4. ročník Atény
5. ročník Korint
6. Ročník Mykény
7. ročník Sparta
8. ročník Atény

Celkovým vítězem kbelské Olympiády dětí a mládeže se pak stal tým MYKÉNY. Gratulujeme! :-)

 

Tímto děkujeme všem organizátorům tělocvikářům i deváťákům, že se historicky prvních velkolepých olympijských her chopili a i přes náročnou organizaci se nenechali ničím odradit a vše dotáhli až do zdárného konce. Bez mohutné podpory partnerů by to však nešlo, proto děkujeme také:

* Sdružení rodičů a přátel školy Kbely, které nám na uspořádání olympiády přispělo i finančně

* Českému olympijskému výboru za záštitu a dodání brand produktů

* Tělovýchovné jednotě Sokol Kbely za možnost uspořádat hry na jejich pozemcích a za ozvučení ceremoniálů

* Úřadu městské části Praha 19

 

Podrobné zpravodajství z dětské olympiády najdete na stránkách Škola v pohybu: Zpravodajství her :: skolavpohybu.

Rozšířené obrazové zpravodajství najdete tamtéž, konkrétně na této adrese: Fotogalerie :: skolavpohybu.

Obrazová reportáž Zpráviček ČT Déčko ke zhlédnutí zde (vyhledejte si díl s datem 29. května 2023): Zprávičky — Pořady — Déčko — Česká televize (ceskatelevize.cz).

Hlavní koordinátor kbelských olympijských her dětí a mládeže Dušan Hrazdíra byl náležitě odměněn. :-)