Sparta vs Rangers | účast na Evropské lize jsme si 100 % užili!

Publikováno: 1. 10. 2021

Na deset tisíc dětí do čtrnácti let - včetně 100 žáků naší Základní školy bude dnes 30. 9. 2021 za doprovodu pedagogů fandit sparťanským fotbalistům při jejich druhém vystoupení v základní skupině Evropské ligy proti skotským Rangers. Je to maximální možný počet, který stávající hygienická opatření v Česku souběžně s výjimkou od Evropské fotbalové unie (UEFA) dovolují.

Děkujeme kolegyním a kolegům, kteří doprovodili žáky na stadion. Velké díky patří panu učiteli Podgrabinskému za úspěšnou registraci našich žáků a organizaci účásti na zápase Evropské ligy.

Spartu proti Rangers hnaly k výhře děti

Spartu čeká 30.9. od 18:45 druhé utkání ve skupině Evropské ligy, domácí duel proti skotským Rangers FC. Vzhledem k trestu za rasistické chování některých našich fanoušků při domácím zápase s Monakem nesmí na stadion žádní dospělí fanoušci. Pro organizované dětské skupiny ale existuje výjimka a my jsme ji využili - pozvali jsme školy a fotbalové kluby a nyní, týden před utkáním, můžeme s hrdostí říct - máme plno! Aktuální protipandemická opatření nám dovolují mít na stadionu 10 tisíc dětí - a přesně tolik jich přijde.

Děti z Prahy, ze Středočeského kraje ale i z dalších koutů naší republiky dorazí příští čtvrtek se svými učiteli a trenéry na zápas proti Rangers. Ještě nikdy v historii českého fotbalu se nehrálo utkání sparťanského áčka takřka výhradně před dětským publikem. Moc se těšíme a jsme zvědaví, jaká atmosféra při zápase bude panovat!

Evropská liga UEFA, Základní skupina

dnes 30. září 18:45

Sparta si v úvodním domácím utkání základní fáze Evropské ligy musí odpykat trest za rasistické chování části fanoušků v srpnovém utkání kvalifikace o Ligu mistrů proti Monaku.

Disciplinární komise UEFA klubu sice na jedno utkání zavřela hlediště, ale Sparta využila výjimku v řádech a na tribunu pozvala děti.

Pravidla říkají, že na utkání může přijít dítě od šesti do čtrnácti let s adekvátním doprovodem. To ovšem neznamená, že s jedním mladým divákem půjde jeden dospělý.

Sparta stanovila, že jeden dospělý musí doprovodit deset až devatenáct dětí.

Zároveň na fotbal mohou jen organizované skupiny, což jsou školy nebo sportovní kluby. Vstupenky jsou zdarma.

Kapacita osmnáctitisícového hlediště byla kvůli proticovidovým opatřením omezena deset tisíc.

Předpokládá se, že děti v tom věku ještě nejsou očkované. Na venkovní sportovní akce může přijít tři tisíce diváků s testy či dokladem o prodělaném onemocnění covid-19 ne starších než šest měsíců plus polovina ze zbývající kapacity, což v případě Letné dělá přibližně deset tisíc.

„Kolegové z marketingu, zejména Kamil Veselý a Barbora Špetlíková, při organizaci odvedli skvělou práci. Zájem byl obrovský, pokud by to šlo, naplnili bychom celou kapacitu stadionu,“ poznamenal sparťanský mluvčí Ondřej Kasík.

Samotní hráči jsou na atmosféru zvědaví. Mají zkušenosti s vyprodaným stadionem, ale také se zápasy bez diváků, což byl od jara 2020 častý jev kvůli obavám ze šíření koronaviru.

„Pro hráče to bude nový zážitek,“

poznamenal Kasík.

Podobnou zkušenost mají například ve Slovanu Bratislava. Když na podzim 2019 měl slovenský klub v Evropské lize rovněž zavřené hlediště, na zápasy s Besiktasem a proti Wolverhamptonu pozval děti.

Souboj se známým anglickým klubem byl dokonce vyprodaný, přišlo dvacet tisíc dětí.

„Myslím si, že děti si to užily, hrálo se v krásném prostředí. Vyslalo to pozitivní signál, protože někteří lidé se předtím chovali špatně,“ říkal tenkrát tehdejší hostující kouč Nuno Espirito Santo.

Deset tisíc diváků je obvyklá návštěva na letošní poháry na Letné, tolik jich i kvůli opatřením proti koronaviru přišlo na kvalifikaci o Ligu mistrů proti Rapidu Vídeň a právě Monaku.

Když v zápase 3. předkola hostující Aurélien Tchouaméni v závěru poločasu skóroval, gól slavil tak trochu provokativně, a navíc před tribunou,

Zdroj: https://www.idnes.cz/fotbal/pohary/sparta-rangers-fc-evropska-liga-deset-tisic-deti-v-hledisti-trest-rasismus-monako.A210924_122918_fot_pohary_min

GALERIE: Spartu proti Rangers hnaly k výhře děti: fandění i ohlas na Kamaru | FOTO 3 | iSport.cz (blesk.cz)