„Environmental Education: Learning and Acting for a Better Future, 5.-11.8.2024 Dublin

Publikováno: 8. 10. 2024

Tereza Jelenová

5. – 11. srpna jsem absolvovala kurz „Environmental Education: Learning and Acting for a Better Future“ v irském Dublinu. V kurzu jsme se zabývali nejpalčivějšími ekologickými problémy. Rozebrali jsme je důkladně v teorii, porovnávali naše zkušenosti a strategie v zemích odkud pocházíme. Ukázali jsme si spoustu praktických tipů a aktivit, jak povědomí o těchto problémech, předat žákům na škole a hlavně, jakými konkrétními kroky můžou právě žáci i školy celkově přispívat k řešení těchto ekologickým problémů. Měli jsme také možnost navštívit farmu „Airfield“ uprostřed Dublinu, která je vzorem právě v udržitelnosti, zejména farmaření šetrnému k životnímu prostředí, nemluvě o promyšleném cyrkulárnímu ekologickému zpracování veškerých produktů ale i vedlejší produktů - odpadu na farmě. Jejich vzdělávací mise byla pro nás učitele největší inspirací a dala nám nové tipy, jak můžeme být v těchto ohledech s žáky aktivní. Bylo velmi přínosné sdílet zkušenosti a pohledy s účastními z jiných zemí a kultur a díky kurzu jsme navázali nové vztahy pro příští zahraniční spolupráce. Nově nabyté zkušenosti určitě zužitkujeme při nově vznikajícím ekotýmu u nás na škole.