Job shadowing Erasmus+ 2024

Publikováno: 8. 10. 2024

Klára Lehká, učitelka 1. stupně ve třídě CLIL, job shadowing, škola Wilhelm-von-Humboldt Gemeinsamschaftschule, Berlin

Job shadowing Erasmus+ 2024
11.-15.3.2024

Zažít si atmosféru zahraničního školství je vždy správný krok. Jsem ráda, že jsem měla možnost se zúčastnit v rámci Erasmus + stínovaní na berlínské škole. Soustředila jsem se především na výuku cizího jazyka. Nakoukla jsem samozřejmě i do dalších hodin a musím říci, že bylo na co koukat. Ne náhodou jsme jako hostitelskou školu vybrali právě tuto v Berlíně. Jedná se o ne úplně typickou německou školu. Děti zde jsou již od prvních školních let zvyklé pracovat samostatně, což jsem měla možnost vidět i u prvňáčků. Mají k tomu samozřejmě uzpůsobené materiály a učitele, kteří jsou více jejich průvodci než učiteli. Měla jsem možnost vést hodinu anglického jazyka v osmé třídě. V porovnání s našimi osmáky mám ale pocit, že jsme na tom, co se znalostí týká o něco lépe. Na druhé straně němečtí žáci se opravdu nebojí mluvit, a to nám zde stále trochu chybí. V Berlíně hodně pracovali s okruhy, kterým se věnovali až šest týdnů. Měli tedy možnost jít hodně do hloubky. To se mi hodně líbilo. Hodně se také pracovalo s chybou a vlastní iniciativou. Určitě jsem si z Berlína odnesla řadu podnětů, ale taky dobrého pocitu, že to u nás vlastně neděláme vůbec špatně.