Job shadowing, škola Wilhelm-von-Humboldt Gemeinsamschaftschule, Berlin

Markéta Kučerová, učitelka německého jazyka

Job shadowing, škola Wilhelm-von-Humboldt Gemeinsamschaftschule, Berlin
21.-26.4.2024

Poprvé jsem měla možnost zúčastnit se programu Erasmus jako studentka vysoké školy a na tuto zkušenost velmi ráda vzpomínám, proto mě potěšilo, že jsem mohla nyní v roli učitele doprovázet své žáky v programu Erasmus+. Tato zkušenost i jim přinesla mnoho nových znalostí a zážitků.

Na berlínské škole jsem se zaměřila hlavně na výuku cizích jazyků.

Některé hodiny byly zaměřeny čistě na vysvětlování a procvičování gramatiky. Žáci pracovali hodně samostatně, měli k dispozici různé materiály a podklady a jednotlivá gramatická pravidla si vyvozovali sami. Velmi dobře funguje spolupráce mezi žáky, kdy starší často pomáhají těm mladším, a naopak ti starší častěji využívají pomoc učitele.

S učiteli jsme diskutovali o metodách práce, které při výuce používáme. Ve srovnání s německou školou rozvíjíme daleko více digitální kompetence u žáků. Žáci jsou u nás zvyklí pracovat s online učebnicemi a různými jazykovými aplikacemi, ale nejsou tolik zvyklí pomáhat si navzájem. Činnost je převážně řízena učitelem.

Měla jsem také možnost navštívit hodinu pro žáky s OMJ – převážně žáci z Ukrajiny. Žáci se schází jednou týdně na 2 hodiny. Zpracovávají aktuální témata, ale např. i z oblasti ekonomie, ekologie a dalších. Materiály jsou obsahově zjednodušené, velký důraz je kladen na správnou výslovnost a slovní zásobu.

Spolupráce s učiteli na německé škole mi poskytla cenné zkušenosti a znalosti, které se snažím postupně zařadit do své práce.