KURZY

Publikováno: 8. 10. 2024

Michaela Stoklasová a Markéta Kučerová, CLIL-kurz, 3.-8.6.2024 Berlín

V červnu jsme se jako učitelky němčiny vydaly do Berlína, abychom se v místní jazykové škole zúčastnily 5-ti denního intenzivního jazykového kurzu se zaměřením na metodu CLIL (Content and Language Integrated Learning). CLIL je vzdělávací metoda, která spojuje výuku školního předmětu s výukou cizího jazyka.

V prostředí mezinárodní skupiny jsme si na sobě vyzkoušely různá cvičení, která se budeme snažit využít ve výuce s našimi žáky. Pracovaly jsme s asociacemi, se slovní zásobou k různým tématům, četly, převyprávěly a dále gramaticky pracovaly s texty různých úrovní, vedly jsme debaty s pravidly debatních kroužků, psaly testy různých forem. Trénovaly jsme poslech a věnovaly se školskému systému v Berlíně. Pod vedením kolegyně jsme si zacvičily jógu (CLIL v praxi), hrály role v různých situacích.

Součástí kurzu byla i komentovaná prohlídka u Památníku Berlínské zdi, kde jsme se dozvěděly další zajímavosti ze života lidí na obou stranách zdi v době studené války.

Společně s lektorkou a ostatními účastníky kurzu jsme diskutovali a vyměňovali si zkušenosti a tipy, jak žáky motivovat a výuku německého jazyka osvěžit. Bylo příjemné se zase po letech vrátit do školních lavic a zažít výuku z pohledu žáka.