VĚDCI ZE 4. C ZKOUMALI SKRYTOU KRÁSU MINERÁLŮ

Publikováno: 16. 1. 2020
VĚDCI ZE 4. C ZKOUMALI SKRYTOU KRÁSU MINERÁLŮ

Dnes 16. 1. 2020 žáci 4. C zkoumali skrytou krásu minerálů a hornin pod mikroskopem. Koho nebavilo zkoumání detailů, mohl vzít minerály do ruky, odhadnout váhu a seznámit se s jejich povrchem. Součástí praktických cvičení z Přírodovědy byl i laboratorní protokol, do kterého žáci zapisovali poznatky své badatelské činnosti. Největším pomocníkem v čase stráveným bádáním nám byl Školní mikroskop HUBERT i shlédnutá videa, která nám prozradila tajemství vzniku minerálů.

Velkou pozornost vzbuzovaly:

Ametyst je minerál, odrůda křemene různých odstínů fialové barvy. Ametyst je počítán mezi drahé kameny, je oblíbeným materiálem pro výrobu různých ozdob a šperků. Nachází se především v dutinách zásaditých hornin (geodách). Ametyst má barvu od jemně fialové po purpurovou. Některé ametysty jsou průhledné, jiné jen průsvitné, další neprůsvitné, tzv. opakní. Kvůli svému zbarvení jsou velmi oblíbené.

Pyrit (též železný pyrit, či kyz železný, chemicky disulfid železnatý) je velmi hojný minerál a důležitá železná ruda. Obvykle má zlatavou barvu, pro kterou bývá někdy neznalými zaměňován se zlatem, proto se mu taky někdy říká zlato hlupáků či kočičí zlato. Často se ale může objevovat se zelenalým nádechem, nebo kovově modrými, červenými a zelenými povlaky, které se odborně nazývají náběhové barvy. Je to nejrozšířenější sulfid v zemské kůře vůbec. Název pyrit pochází z řečtiny a je odvozen od slova oheň, protože po úderu z něj často odlétají jiskry.

Vltavín neboli moldavit je označení pro tektit, který byl objeven v jižních Čechách v oblastech kolem řeky Vltavy.

Kromě badatelské činnosti jsme s žáky shlédli video o vzniku Vltavínů. Reportáž České televize nám dovolila nahlédnout do Muzea Vltavínů z Českého Krumlova.

Školní mikroskop HUBERT s hrubým i jemným ostřením a osvětlovací LED lampičkou. Objektivy mikroskopu Hubert žákům zaručily kvalitní a jasný obraz. Širokoúhlý okulár je totiž vybaven ukazatelem pro snadnou a rychlou orientaci při pozorování.

TECHNICKÉ PARAMETRY:

• Rozsah zvětšení: 40 - 400x
  • Vizuální hlavice: monokulární, rameno mikroskopu se dá sklopit podle výšky pozorovatele
  • Okuláry: širokoúhlý WF 10x s ukazatelem
  • Revolverová hlavice: 3 objektivy
  • Objektivy: achromatické 4 x 0,10; 10 x 0,25; 40 x 0,65
  • Pracovní stolek: pevný čtvercový 119 x 119 mm
  • Upevnění preparátu: dvojice pružinových držáků preparátu
  • Ostření: hrubé i jemné, bezpečnostní zarážka
  • Kondenzor, clony, filtry: diskový měnič 5 aperturních clon pod pracovním stolkem
  • Osvětlení: LED osvětlovací lampička
  • Hmotnost přístroje: 1,8 kg
  • Rozměry přístroje: š. 125 x h. 202 x v. 340 mm

Fotografie našich vědců z praktický cvičení zde.