Živý přenos z 25. ročníku veletrhu školství a vzdělávání v hlavní městě Praze

Publikováno: 26. 11. 2020

Prestižní veletrh škol letos v podobě online vysílání

zprostředkovaného studenty

byl zahájen! 

     

 

 

 

Rozhovory, debaty s odborníky i poradnu pro diváky nabídnou tři dny živého vysílání 25. ročníku veletrhu vzdělávání Schola Pragensis. Jubilejní přehlídka pražských středních a vyšších odborných škol začne tento čtvrtek 26. listopadu v 10:00 hodin a poprvé v historii se uskuteční pouze na internetu. Žáci, rodiče a učitelé ji najdou na nové webové adrese www.scholapragensis.online. Vysílání potrvá až do soboty 28. listopadu a přinese bohatý program. Tím ale veletrh neskončí. Aktivní bude až do konce února příštího roku. 

Do veletrhu se dosud zapojilo celkem 197 středních a vyšších odborných škol z Prahy a středních Čech, jež se budou na webových stránkách prezentovat zájemcům o studium, kteří se rozhodují, na jaké škole budou pokračovat. „Považujeme za zásadní, aby pandemie měla na vzdělání dětí a mládeže co nejmenší negativní dopad. Zájemci o studium na středních a vyšších odborných školách musejí mít dostatek informací, aby se na jejich základě mohli správně rozhodnout o svém dalším směřování. Oceňuji proto, že veletrh Schola Pragensis tyto informace nabídne i letos, a to v online podobě,“ uvedl primátor hl. m. Prahy Zdeněk Hřib. 

Živé vysílání začne ve čtvrtek v 10:00 hodin v prostorách rezidence pražského primátora, další vstupy se budou vysílat i ze studentského studia Panská, které provozuje Střední průmyslová škola sdělovací techniky. Její studenti a absolventi se společně se Smíchovskou střední průmyslovou školou z Prahy 5 na přípravě veletrhu podílejí. 

Spolu s veletrhem Schola Pragensis se ve čtvrtek také spustí i nové webové stránky prahaskolska.eu, které doplní dvě magistrátní domény prahavolnocasova.cz a prahasportovni.eu„U všech těchto tří domén pracujeme na jejich sjednocení se zakončením eu, aby to bylo Pražanům co nejlépe zapamatovatelné. Praha školská bude pro žáky, rodiče, učitele, ale i pro veřejnost takovým průvodcem, jak vypadá školství v Praze, které hlavní město zřizuje. Po zahájení Scholy Pragensis online budou na stránkách přichystány pro návštěvníky prezentace škol, videa a podcasty,“ řekl radní hl. m. Prahy pro oblast školství Vít Šimral.

Třídenní program je rozdělen do jednotlivých bloků tak, aby diváci mohli i prostřednictvím internetu být v přímé interakci s hosty. Budou tedy mít možnost klást dotazy a účastnit se debat. „Program živého vysílání jsem se snažil sestavit tak, aby žáci a jejich rodiče získali co možná nejširší přehled o různých vzdělávacích cestách, po kterých se mohou budoucí středoškoláci vydat. Rady jim poskytnou odborníci z kariérového poradentství, psychologie či odborníci z akademické sféry a z profesních sdružení. Ale vystupovat budou i ředitelé, absolventi a studenti středních škol. Účastníků rozhovorů a besed se napřed budou ptát moderátoři ve studiu a poté přijde čas na otázky od diváků. Věřím, že práci středoškolských studentů na letošním ročníku hosté i diváci ocení, a věřím, že se akce povede, včetně jejího pokračování až do konce února příštího roku,“ popsal ředitel Smíchovské střední průmyslové školy Radko Sáblík, který přípravy online veletrhu koordinuje.

Ve čtvrtek dopoledne veletrh slavnostně zahájí pražský primátor Zdeněk Hřib, radní hl. m. Prahy pro oblast školství Vít Šimral, ministr školství Robert Plaga i senátor Jiří Drahoš. Návštěvníci poté budou moci zhlédnout i debatu kariérních poradců Andrey Csirke a Martina Ševčíka. Rozhovory se dále uskuteční s odborníky z oblasti vzdělávání, jako je například ústřední školní inspektor Tomáš Zatloukal nebo školní psycholožka Nora Jakobová. 

 

Páteční program nabídne mimo jiné rozhovor s generálem Petrem Pavlem, viceprezidentkou Svazu průmyslu a dopravy ČR Milenou Jabůrkovou či rozhovory s aktéry v odborném vzdělávání – učitelem SOU Jaroslavem Ryjáčkem nebo s Lucií Kosovou, pracovnicí Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost. Odpoledne bude patřit ředitelům středních škol a diskuzi představitelů a zástupců studentů tří vzdělávacích středoškolských směrů  – gymnázií, průmyslových škol a učilišť – o tom, jaké klady přináší absolventům jejich škol zvolený směr vzdělávání.

V sobotu se online návštěvníci seznámí například s Andreou Vedralovou, zakladatelkou Škola Můj projekt v bloku alternativního vzdělávání, místopředsedou MENSA Tomášem Blumesteinem a dalšími plány Scholy Pragensis. 

Každá střední škola se na nových webových stránkách Scholy Pragensis prezentuje takzvanou Kartou školy, která bude obsahovat informace o vyučovaných oborech, průvodní video a fotogalerii. „Nové webové stránky jsou v podstatě pojaty podle hesla „V jednoduchosti je síla“. Jednoduchý a přehledný design stránek je rozčleněn na jednotlivé karty škol. Každá karta školy obsahuje veškeré podstatné informace pro zájemce o vzdělávání. Stránky tak nabízí multimediální i textový obsah tak, aby vše podstatné bylo na jednom místě a obsah byl přehledný u jakékoliv školy, která je na novém webu uvedena,“ dodal Pavel Dvořák, specialista koncepce školství a dalšího vzdělávání pražského magistrátu. 

Veletrh Schola Pragensis představuje rovněž jedinečné školy na území České republiky či česko-německé bilingvní gymnázium působící v německé Pirně. Rozcestník na veškeré komunikační platformy veletrhu Schola Pragensis 2020 bude rovněž na tradiční webové stránce www.scholapragensis.cz. Kromě prezentace škol na internetu mohou všichni zájemci o vzdělávání v pražských školách stahovat zcela novou aplikaci pro mobilní telefony s operačním systémem Android i iOS. Aplikace obsahuje informace o vzdělávací nabídce jednotlivých vystavovatelů – škol, ale také dalších institucí působících v Praze.

Aplikace ke stažení do mobilního zařízení je k dispozici zde:

iOS

Android

 

Category: Přijímací zkoušky na střední školy

  

Jak se připravovat na přijímačky?

Možností, jak trénovat na přijímací zkoušky je celá řada. Je důležité se na začátku zorientovat v dostupných možnostech přípravy a uvědomit si, jakého cíle potřebujeme dosáhnout (jestli se zaměřit spíše na matematiku, český jazyk, nebo jenom na konkrétní části v… Pokračování textu Jak se připravovat na přijímačky?

Jak se vypořádat se stresem

Chránit dítě před stresem z přijímaček musíme daleko dřív než v samotný den přijímaček. Uchazeč by jej měl absolvovat s pocitem, že se připravoval dobře, zná většinu typových úloh a aktuální podobu testů. Měl by si alespoň jednou vyzkoušet přijímačky… Pokračování textuJak se vypořádat se stresem

Strategie řešení přijímačkového testu

Stačí ke zvládnutí přijímaček pouze znalosti? Odpovědí na tuto otázku je „ne“. Ke zvládnutí testu nestačí pouze dokonalé znalosti zkoušené látky. Rozhoduje také rychlá orientace v testu a vhodná strategie řešení, která vám může získat i několik bodů navíc. Zjistěte… Pokračování textuStrategie řešení přijímačkového testu

 

Nejčastější chyby při řešení přijímačkového testu

Vyvarujte se zbytečných chyb, které vás mohou připravit o cenné body. Nesplnění zadání úlohy U přijímaček nanečisto se často stává, že žáci chtějí ukázat, že látku umějí, nebo odpovídají tak, jak jsou naučeni ze základní školy, a nesplní tím zadání… Pokračování textuNejčastější chyby při řešení přijímačkového testu

 

Struktura testu a typy úloh u přijímacích zkoušek

Než se pustíte do trénování na přijímačky, seznamte se v klidu se všemi typy úloh, které můžete v rámci testu potkat. Jedná se o test didaktický, je obsahově vymezen Rámcovým vzdělávacím programem pro základní vzdělávání. Proto stojí na znalosti učiva… Pokračování textuStruktura testu a typy úloh u přijímacích zkoušek

 

Jak funguje podání přihlášky?

Jednotné státní přijímací zkoušky jsou povinné pro všechny maturitní obory, týká se to tedy i soukromých škol, státních odborných škol a gymnázií. Přihlášky se podávají na dvě školy Přihlášky na 2 vybrané školy poskytuje základní škola a podávají se vždy… Pokračování textu

 

 

Vážení žáci, vážení rodiče a vážení učitelé,

již na jaře při první vlně pandemie koronaviru jsme si uvědomovali, že veletrh pražských středních a vyšších odborných škol Schola Pragensis nebude takový jako v minulosti. Nikdo ale nevěděl, jaká bude situace v listopadu a zvolit správné řešení nebylo jednoduché. Tradiční přehlídku jsme chtěli za každou cenu zachovat už proto, že si letos připomíná čtvrt století od svého založení. 

Považujeme za zásadní, aby pandemie měla na vzdělání dětí a mládeže co nejmenší negativní dopad. Zájemci o studium na středních a vyšších odborných školách musejí mít dostatek informací, aby se na základě jich mohli správně rozhodnout o svém dalším směřování. Oceňuji proto, že veletrh Schola Pragensis tyto informace nabídne i letos, a to v on-line podobě.

Novinkou veletrhu jsou on-line prezentace pražských středních a vyšších odborných škol a dalších hostů veletrhu. Díky tomu Schola Pragensis poskytne ucelený obraz o vzdělávání v hlavním městě a zároveň poradí, jak zvládnout testy při přijímacích zkouškách.

Unikátnost tohoto projektu podtrhuje i fakt, že se do jeho organizace ještě více než dříve zapojují středoškoláci. Na starosti mají technickou přípravu, živé vysílání i obsah webových stránek. Veletrhu proto přeji, ať je stejně úspěšný jako ty předchozí a mladým organizátorům, aby se jim akce vydařila.

Společně s veletrhem se dnes spouští také další webové stránky  – Praha Školská, kde návštěvníci najdou informace o školách, vzdělávacích akcích a vzdělávání pedagogů na území metropole. Věřím, že se stanou praktickou pomůckou žáků i učitelů a budou stále přinášet nové a zajímavé informace nejen z pražského školství.  

 

zdroj: https://prahaskolska.cz/